امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تنبلی
با سلام

تنبلی دلایل مختلف داره و اما بنده الان میخوام به مواردی اشاره کنم ممکنه به نظرتون جدید بیاد. جدا از دلایلی که دوستان فرمودید دلایلی مثل:

1.ژنتیک و پیامد ان برخی رفتارهای موروثی که به اثبات رسیده

2.بیماری یاا ضعف جسمی که از دلایل مختلفی نشات میگیره

3.انگیزه ی پایین و عدم اطمینان به حصول نتیجه ی مطلوب یا اگر معنوی ترش بکنیم وابستگی به نتیجه و سر انجام عمل !

4. تاثیر محیط اطراف که شامل رفتارهای انسانهایی که در. کنار ما هستند و تاثیرشون روی ضمیر ناخود اگاه و همچنین انرژی های منفی یا عوامل مثل جادو یا حضور غرر ارگانیکها و تلقین افکار و امیالی که متعلق که خود شخص نیستند..

5.کارمایی که ما با اون به دنیا میایم

با تشکر
 سپاس شده توسط goodboy_313 ، maryam ، bashar ، فاطمه ، جویا ، پاييز ، saeed871 ، RealArt ، baharan ، Ma76
با سلام به استاد ماهاچیتا و دوستان ، به نظر من جدا از مسأله ژنتیک و مواردی که دوستان اشاره کردن دو عامل افسردگی و ناامید شدن در نیمه راه که برای هرکس می‌تواند اتفاق بیوفتد هم باعث تنبلی میشود 
که   ورزش کردن و رفتن به طبیعت باعث شادابی و از بین رفتن  تنبلی به دلیل افسردگی میشود 
و در مورد ناامید شدن در نیمه راه  من یک راهکار  از گوش دادن به سمینارهای دکتر آزمندیان یاد گرفتم  و آن این هست که یک فیلم با صحنه های بسیار ناخوشایند  از وقتی که نتوانیم به آن هدف برسیم در ذهن خود بسازیم
 و یک فیلم رویایی و زیبا هم از وقتی به آن هدف میرسیم 
و وقتی درنیمه راه ناامید می‌شویم ابتدا فیلم اول  را در ذهن مرور کنیم و سپس فیلم دوم را ، که  این تصویرسازی باعث میشود که بخاطر رها شدن از رنج و رسیدن به لذت تسلیم نشویم و با قدرت بیشتر ادامه دهیم 
 سپاس شده توسط bashar ، جویا ، فاطمه ، مریم ، Saeed141 ، محمدمسعود ، پاييز ، سنجاقک ، ayat ، farda123 ، jafar ، Ma76
باسلام
من برای جلو گیری از تنبلی و شروع کار ها اول ذهنا تا پنج میشمرم و کار را شروع میکنم وبرای تداوم کار ان را به اهداف کوچکتر تقسیم میکنم
 سپاس شده توسط Reza809 ، جویا ، سنجاقک ، mostafa2016 ، bashar ، jafar ، Ma76
برای جلوگیری از تنبلی نوشتن خیلی میتونه کمک کنه. میتونیم روز قبل کارهایی رو که میخایم انجام بدیم رو لیست کنیم و جلوی خودمون بزاریم و هر کدوم که انجام شد تیک بزنیم جلوش آخر شب که نگاش کنیم با تیک خوردنش احساس خوبی پیدا میکنیم یا از تیک نخوردنشون به خودمون میایم و این باعث میشه با اشتیاق بیشتری دنبال اهداف و کارهامون حرکت کنیم این کار از بی تفاوت بودنمون به مسائل جلوگیری میکنه هر شب میشه به لیست اضافه کرد نسبت به مهم بودنشون هم جداسازی کرد .
 سپاس شده توسط bashar ، جویا ، dadan ، سنجاقک ، خداپرست ، RealArt ، jafar ، Ma76
سلام درود به همه دوستان و استاد ماهاچیتا عزیز
تنبلی مهم ترین مشکلی بود من من خیلی وقت هستش دچارش شدم واقعا بد مرضیه بیحالی خستگی بعد هر کار سبکی حافظه ضعیف پر خوابی واقعا اذیتم میکنه.
از تمریناتم لایت ورکر و ریکی کلی عقب افتادم همچنین از کارای دیگم و برنامه هام
خیلی فکر کردم اخر به این نتیجه رسیدم برم کلاس ورزش چیزی که تحرکم زیاد تر بشه برا همین رفتم کلاس آشتانا یوگا ثبت نام کردم (آشتانا از سبک هایی که تحرک و اسانا ها خیلی کار میشن در حدی که عرق ادم در بیاد برعکس دیگر سبک ها) همچنین رفتم پیش دوستانم که طب سنتی کار میکنه بهم گفتش خیلی به سمت تری رفتم و حافظه ضعیف بی حالی خواب زیاد و ... به خاطر اینه یه سری گیاه دارویی و رژیم غذایی بهم دادش
الان که تقریبا ۱ هفته ای گذشته با ورزش خیلی بهتر شدم و دارم دوباره برای برنامه روحی و سادانا برنامه ریزی میکنم
البته مصرف دارو رو شروع نکردم و دارم کم کم رژیم غذاییمو درست میکنم
امیدوارم روز به روز اوضام بهتر شه

«طبیعت در طبیعت افسون می‌شود، طبیعت بر طبیعت فاتح می‌شود، طبیعت بر طبیعت چیره می‌شود»

سپاس شده توسط saeed871 ، bashar ، جویا ، خداپرست ، jafar ، بهارزندگی
سلام خدمت دوستان      تنبلی به هردلیلی تبدیل به عادت میشودبرای رهایی ازان من برنامه ده روزه موفقیت انتونی رابینزرااجراء می کنم طبق ان باید ده روزبدون فاصله برنامه نوشته شده خود رااجراء کرد این برنامه اگر یک روزدران وقفه باشدباید ده روز راازاول شروع کرد بعداز ده روز برای همیشه به ان عادت کرده وبرایمان اسان میشود با تشکر
 سپاس شده توسط farda123 ، jafar ، 333
Thumbs Down 
باسلام خدمت دوستان تنبلی به هرعلت تبدیل به عادت می شود من برای رهایی ازان برنامه ده روزه موفقیت انتونی رابینز رااجراء می کنم طبق ان بایدده روز برنامه نوشته شده خودرابدون وقفه اجراء کرد اگر یک روز فاصله بیافتددوباره بایداز اول شروع کردبعدازان ده روز برنامه برایمان تبدیل به عادت شده وبه اسانی همیشه ان رااجراء می کنیم     با تشکر
 سپاس شده توسط ayat ، bashar ، RealArt ، Reza809 ، mostafa2016 ، جویا ، jafar ، 333 ، سنجاقک
یک راه خیلی خوب برای تنبلی اینه که صبج یکساعت قبل از طلوع خورشید بلند شی اب سرد بزنی به صورتت یه دونه سیب ناشتا بخوری بعد تمرینات ساده یوگا رو شروع کنی اینقدر حال ادم جا میاد اون موقع فقط بزرگترها بیدار بودن 
بعد طلوع خورشید رو رصد کنی یا همون خورشید نگری دیگه خوابت نمیاد 
اولش برام سخت بود با خودم میگفتم اخه کی این موقع صبح بیدار میشه همه همه خوابه خواب ولی بعد از سه روز برام عادی شد
قبل از طلوع خورشید بیدار شدن و خواب کافی هشت ساعته یعنی چیزی دنیای امروز داره به تدریج از ما میگیره، کمک زیادی به رفع ننبلی میکنه
کم کم سرگرمیهای جالبی بهش اضافه شد مثل فرصت استفاده از اینترنت شبانه(صبح ها وضع اینترنت خیلی خوبه،تمرینات تنفسی تو فضای ازاد ، دونه دادن به پرندگان همینطوری اضافه شد دیدید پرندگان اول صبح چه انرژی ای دارن همون موقع بهشون غذا بدید حسابی رفیق میشن باهات،اش سبزی خوردن اول صبح هیچکی نمیدونه خوردن نون بربری پنیر خیار با چایی ناشتا چقدر حال ادم رو جا میاره اون موقع صبح
 سپاس شده توسط bashar ، Reza809 ، خداپرست ، جویا ، amirkalate ، saeed871 ، farda123 ، jafar ، Ma76 ، سنجاقک ، بهارزندگی
روش ساده و کاربردی ای که من دارم اینه که وقتی میخوام کاری رو انجام بدم و خب بخاطر تنبلی اون رو به تعویق انداخته بودم، وقتی صبح از خواب پا میشم بدون اینکه حتی دست و صورتمو بشورم ، سریعا خودم رو برای انجام اون کار محیا میکنم.
اگر بنا بوده که مطلب یا کتابی رو مطالعه کنم که بواسطه ی تنبلی، این کارو به تعویق انداخته بودم، با همون چشمای پف کرده سریعا شروع میکنم به مطالعش و یا اگر باید کاری رو بیرون از منزل انجام بدم، سریعا لباس میپوشم و به هدف انجامش،از منزل خارج میشم.

با این روش من تا چند روز که اون کارو به سرانجام برسونم، فکر تنبلی از ذهنم خارج شده (مخصوصا اینکه شب قبل از خواب با این فکر به خواب میرم که فردا قراره اول صبح فلان کار انجام بشه و خب آمادگی ذهنی کاملی پیدا میکنم و صبح که از خواب پا میشم دقیقا اولین چیزی که به ذهنم به طور ناخودآگاه خطور میکنه، این بوده که دیشب با خودم قرار گذاشته بودم که "الان" فلان کار رو انجام بدم)

این کار شاید به ظاهر یه کم مسخره باشه ،اما همیشه و همه جا "برای شخض من" جواب میده.
(ناگفته نمونه، یه بخشی از این عمل هم طبیعتا تلقینی هست که من بر اساس تجربه کار به این روش ،ناخودآگاه به خودم تلقین میکنم!)

عرض دوم اینکه حتما تهیه ی یک برگه و نوشتن دقیق برنامه هایی که باید تحت هر شرایطی انجام بشه ،و اعمال یه تاریخ برای انجام شدن همه ی امور هم،در طول روز ، دقیقا مثل یه منبع انرژی عمل میکنه .

(برای مطالعه ی اول صبح ، باید خواب آلودگی از بین بره... برای رفع خواب آلودگی دوتا روش دارم : روش اول اینکه همونطوری خواب آلوده مطالعه میکنم !تا خواب آلودگی از بین بره! (توو این حالت اغلب مطالب مطالعه شده خیلی عالی توو حافظه حک میشه!) و روش دوم اینکه با آب خنک (نه سرد) وضو میگیرم که باعث تحریک نقاط حساس بدن و شارش انرژی میشه)
 سپاس شده توسط jafar ، bashar ، جویا ، Reza809 ، Ma76 ، amirkalate
سلام دوستان محترم
به نظر بنده تنبلی ریشه یا ریشه های مختلفی داره
اگر ریشه آن که ممکنه یک خاطره یا یک احساس خاص نسبت به موضوعی از کودکی تاکنون بوده پیدا بشه به راحتی میشه اونو رفع کرد
روش پیشنهادی من به این صورت است که از خودبرتر یا حس شهودتون و یا حتی مراقبه هایی برای قوی شدن حافظه انجام دهید و ریشه این تنبلی که مربوط به خاطرات گذشته است را پیدا کنید
شما با فرار کردن از دلیل تنبلی به جایی نمی رسید. شاید دفعه اول موفق بشید که به زور به ضمیر خودآگاه چیره بشید و کارتون انجام بشه اما دفعه های بعد مقاومت وجود داره چون ریشه از بین نرفته و به نوعی متعادل نشده.
یک سری از روانپزشکان به این موضوع اشاره می کنند که برای حل مشکل باید آن را فراموش کرد و با دارو سعی در فراموش کردن آن می کنند که اثرات شیمیایی مخرب آن بر بدن فیزیکی وحشتناک هست و یک سری از روانشناسان نیز معتقدند برای حل مشکل باید آن را به خاطر آورد و روی آن کار کرد
وجدانم شاهد است که قصد تخریب گروهی از درمانگران یا تمجید گروهی دیگر را ندارم چون به هر حال آنها اینگونه آموزش دیده اند
بنابراین پس از یافتن ریشه تنبلی با روش های فوق و یا روش هایی که می شناسید و به آن مسلط هستید آن را متعادل کنید و در هر برهه از زمان آزمایش کنید تا ببینید که آیا ریشه به صورت کامل از بین رفته است یا خیر
اما یک روش دیگری که تجربه آن را دارم این هست ابتدا باید ذهن را آماده کنید و آن فکر کردن به نتیجه کار است. نتیجه کاری که برای انجامش تنبلی می کنید را به صورت مثبت و ایده آل تصور کنید.
و اینکه با تمام وجود به مشکل اصلی حجوم نیاورید، منظورم این هست که با خرد کردن فعالیتی که برای آن تنبلی می کنیم بتدریج ذهن خود را تمرین دهید که آن کار را به صورت خرد شده انجام دهید
مثلا کسی که در رابطه با ورزش تنبلی می کند لزومی ندارد که از روز اول ورزش را به صورت استاندارد انجام دهد، آن هم زمانی که ذهن به تنبلی عادت کرده است.
ابتدا از روزی چند دقیقه شروع به ورزش کنید و پس از چند روز متوجه خواهید شد که آن را دوست دارید.
البته راهکارهای دوستان هم مفید هستند و به نظرم برای حل هر مشکل راه های بسیار زیادی برای انسان وجود دارد و هر شخص فقط به چند روش می رسد
پر انرژی باشید
 سپاس شده توسط jafar ، یکتا ، bashar ، Farzam.s ، جویا ، سنجاقک ، بهارزندگی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان