امتیاز موضوع:
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انسان در جستجوی معنا
خواندن کتاب زیر را به همه دوستان توصیه می کنم. خصوصا اونایی که با مشکلات زندگی درگیرند!

کتاب انسان در جستجوی معنی نوشتۀ دکتر ویکتور فرانکل – دکتر فرانکل روانپزشک – نویسنده ، گاهی از بیماران خود که از اضطراب ها و دردهای کوچک و بزرگ رنج می برند و شکوه می کنند می پرسد،« چرا خودکشی نمی کنید » او اغلب می تواند از پاسخ بیماران خط اصلی روان درمانی خویش را بیابد. در زندگی هر کسی ، چیزی وجود دارد. در زندگی یک نفر عشق وجود دارد که او را به فرزندانش پیوند می دهد؛ در زندگی دیگری ، استعدادی که بتواند آن را بکار گیرد؛ در زندگی سومی ، شاید تنها خاطره های کشداری که ارزش حفظ کردن دارد. یافتن این رشته های ظریف یک زندگی فرو پاشیده ، به شکل یک انگاره استوار ، از معنا و مسئولیت هدف و موضوع مبارزه طلبی لوگوتراپی است، که تعبیر دکتر فرانکل از تحلیل اگزیستانسیالیستی نوین هستی درمانی است. در این کتاب ، دکتر فرانکل تجربه ای را که منجر به کشف لوگوتراپی شد توضیح می دهد. وی مدت زیادی در اردوگاه کار اجباری اسیر بود که تنها وجود برهنه اش برای او باقی ماند و بس. پدر ، مادر، برادر و همسرش یا در اردوگاه ها جان سپردند و یا به کوره های آدم سوزی سپرده شدند. خواهرش تنها بازمانده این خانواده بود که از اردوگاه های کار اجباری جان سالم بدر برد. او چگونه زندگی را قابل زیستن می دانست؟ در حالیکه همه اموالش را از دست داده بود؛ همه ارزش هایش نادیده گرفته شده بود ؛ از گرسنگی و سرما و بی رحمی رنج می برد و هر لحظه در انتظار مرگ بود. او به راستی چگونه زنده ماند؟ 

دانلود
کد:
http://vatanpdf.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D9%86%DB%8C/
لطفا! حتما! دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
را مطالعه و رعایت کنید.
 سپاس شده توسط محمدمسعود ، maryam ، ho3ein ، bashar ، سنجاقک ، 68Mohammad68 ، ریکی ، Reza809 ، فاطمه ، ebi7777 ، old member ، جویا ، hadighasemian ، abbasss ، Kundalini ، مهدی7 ، Orkideh ، Samiji ، amir123 ، golshekar ، dadan ، رها66
من وقتی این کتاب رو میخوندم، به خاطر توصیفات دردناکی که داره، برام سخت بود که ادامه بدم و تمومش کنم اما هرچه پیش رفتم، تحلیل های نویسنده و نگاه کردن از زاویه ای که او موضوع رو نشون میداد، برام معنی ِ بیشتری پیدا میکرد و در کل نتیجه گیریِ امیدوار کننده ای برام به همراه داشت.
تو کنارم هستی ای حضور تابناک و من آسوده ام، آرامم و خاموش

سپاس شده توسط maryam ، bashar ، Reza809 ، فاطمه ، Mahacita Bahuruci ، ebi7777 ، جویا ، Kundalini ، شیوا ، مهدی7 ، Samiji
سلام . کتاب رو خوندم سه ساعت و نیم طول کشید ولی ارزش وقت گذاشتن رو داشت من هنوز بهت زده هستم و تصمیم گرفتم هروقت خیلی ناشکر شدم حتما چند سطر ازاین کتاب رو بخونم فقط چندسطر کافیه برای به یادآوردن کل اون. نویسنده کتاب فرانکل , روحیه قابل ستایشی داره و با عشقی که نسبت به همسرش داشت تونست در شرایط سخت هم زندگی کنه بقول خودش بشری که همه چیزش رو دراین دنیا ازدست داده هنوز میتواندبه خوشبختی و عشق بیندیشد ولو برای مدتی کوتاه . اون آزادی معنوی رو معنای زندگی میدونه و میگه آنچه که انسان رو از پا درمیاره رنج و سرنوشت نامطلوبش نیست بلکه بی معناشدن زندگیشه و لوگوتراپی هم براین اصل استواره که بجای بدبینی و انزوا , انسان رو به فعالیت فرامیخواند.فرانکلین گفت ما هیچ امیدی به آینده نداشتیم , در حرفهای اون خیلی مطالب ارزشمندی رو میشه بیرون کشید مثلا اون تصویرسازی ذهنی انجام میداد درمورد رسیدن به آزادی و یا اینکه واقعا در لحظه حال زندگی میکرد و خودش رو به جریان زندگی میسپرد که دوبار هم بخاطر این سرسپردگی از مرگ نجات یافت .اون گفت همسرش رو درخاطرش تجسم میکرده و در اون لحظه احساس خوشی داشته که بهش انرژی میداده , به امید آزادی نبوده ولی در لحظه ,خودش رو آزاد تجسم میکرده که به خونش برگشته .طبق نظر اون هرکس چرایی زندگی رایافته باهر چگونگی خواهد ساخت , و هرکس معنی زندگیش رو خودش باید بفهمد , و اگر رنج را معنیدار کنیم همون رنج و مشکل هم خوشایند میشه . شماره فرانکلین درزندان۱۱۹۱۰۴ بودکه تفسیرش در زبان فرشتگان اینه:فقط برخیر و نیکی درونتان تمرکزکنیدشما و رسالت شما دراین جهان بسیارمورد نیاز است این سخن پروردگاراست فرشتگان درکنارشماهستند و شما رایاری میرسانند . این پیام خیلی زیبا و جالبه مخصوصا اونجاکه میگه شما و رسالتتان خیلی لازمه من به همه پیشنهادمیکنم حتما این کتاب رو بخونند و واقعا برای فهمیدنش وقت بگذارند و این قصد متضاد رو بهش فکر کنند .

کتاب خیلی باارزشی بود استاد واقعا سپاسگزارم و اگر درمورد لوگوتراپی باز مطالبی بگذارید خیلی ممنون میشم
 سپاس شده توسط ebi7777 ، Mahacita Bahuruci ، bashar ، ریکی ، جویا ، Kundalini ، مهدی7
بشر در شرایطی که خلا کامل را تجربه می کند و نمی تواند نیازهاي درونی اش را به شکل عمل مثبتی ابراز نماید تنها کاري که از او بر می آید اینست که در حالیکه رنجهایش را به شیوه اي راستین و شرافتمندانه تحمل می کند، می تواند از راه اندیشیدن به معشوق و تجسم خاطرات شرافتمندانه عاشقانه اي که از معشوقش دارد خود را خشنود گرداند. براي نخستین بار در زندگی ام بود که به معناي این واژه ها پی بردم. «فرشتگان در اندیشه هاي شکوهمند ابدي و بی پایان غرقند.»

این موضوع در کتاب فوق العاده توصیف شده
 سپاس شده توسط farda123 ، bashar ، جویا
این کتاب عالیه. دکتر فرانکل در این کتاب به خوبی نشون میده که زندگی چطور همیشه در جریانه و بازمانده‌ها کسانی هستند که تصویری از آینده دارند. فرانکل تجربه‌ای رو ارائه میده که به نظر من خودش تمام ابعاد اون رو تحلیل نکرده و مطالعه این کتاب چیزهایی بیش از اونچه که نویسنده قصد گفتنش رو داشته، منتقل می‌کنه.
که یکی هست و هیچ نیست جز او
 سپاس شده توسط جویا
چند بند از کتاب را که بسیار عمیق یافتم با دوستان به اشتراک می‌گذارم: 
زندگی از ما چه می‌خواهد: آنچه اهمیت دارد این است که زندگی از ما چه می‌خواهد، نه اینکه ما از زندگی چه انتظاری داریم. ما دیگر نباید درباره معنای زیستن پرسشی می‌کردیم، بلکه باید در مورد خودمان به عنوان کسانی که مورد بازخواست زندگی قرار گرفته‌اند و هر روز و هر ساعت باید پاسخ دهند می‌اندیشیدیم. (ص117)

عواقب خلاء وجودی: تنها شمار معدودی را که دست به خودکشی می‌زنند، نباید قربانیان این خلاء وجودی به حساب آورد، بلکه پدیده‌های بسیاری از جمله الکلیسم، بزهکاری جوانان نیز از عواقب همین احساس نامطبوع هستند. بحران‌های کهولت و دوران بازنشستگی را نیز میتوان از این زاویه بررسی کرد. گاه ناکامی در معنی جویی سبب قدرت‌طلبی است که آن هم به شکل بسیار ابتدایی آن یعنی پول پرستی آشکار می شود. در پاره‌ای موارد جای ناکامی در معنی جویی را «لذت طلبی» اشغال می‌کند. (ص165)

نوروز یکشنبه: افسردگی ویژه‌ای که در این روز بخصوص چون افراد به کار اشتغال ندارند، به سراغ آنها می‌آید و علت آن تهاجم اندیشه‌هایی است که شخص در روزهای کار و مشغله اکثرا به آن نمی‌اندیشد و در روز تعطیل متوجه می‌شود که از زندگی خود خشنود نیست و معنا و ارزشی که این‌همه تلاش و زحمت را توجیه کند، وجود ندارد.(ص۱۶۵)

معنی جویی زندگی: یکی از اصول اساسی لوگوتراپی این است که توجه انسان‌ها را به این مسئله جلب می‌کند که انگیزه اصلی و هدف زندگی گریز از درد و لذت بردن نیست بلکه معنی جویی زندگی است که به زندگی مفهوم واقعی می‌بخشد. به همین دلیل انسانها درد و رنجی را که معنی و هدفی دارد با میل تحمل می‌کنند. (ص177)
که یکی هست و هیچ نیست جز او
 سپاس شده توسط bashar ، فاطمه ، جویا ، farzad78 ، esmaeil ، amir123
آنچه انسان ها را از پاي در می آورد، رنجها و سرنوشت نامطلوبشان نیست بلکه بی معنا شدن زندگی است که مصیبت بار است و معنا تنها در لذت و شادمانی و خوشی نیست بلکه در رنج و مرگ هم می توان معنایی یافت.

"نتیجه گیری جالبی که در این کتاب طبق نظر دکتر فرانکل بیان شده"
 سپاس شده توسط Reza809 ، farda123 ، bashar ، سنجاقک ، amirkalate ، جویا

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان