امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رنج و پیشرفت
سلام
هیچ رنجی در دنیامون موندنی نیست و هیچ لذتی هم ابدی نیست. چشیدن طعم شیرین خوشبختی بدون عبور از موانع درد و رنج  لذت بخش نیست چیزی که آسون بدست بیاد و در پس آن رنجی نبوده ارزشش برای شخص قابل درک نخواهد بود تا فقدانی نباشه نعمت دیده نمی شه  خوشبختی راحت بدست نمیاد گاهی باید برای پیدا کردنش از مرز جهنم عبور کرد  تا عرصه و درخواستی نباشه پیشرفتی هم حاصل نمی شه  وجود رنجه که انسان رو برای جستجو و یافتن راهها و مسیرهای خوشبختی وادار به تکاپو میکنه  ما به دنیا نیومدیم که سختی بکشیم و رنج ببریم و در غرقاب درد و پریشانی  فرو بریم  ما اومدیم که به کمال برسیم از شکست ها و سختی هامون پند بگیریم و آگاهانه در مسیر سرنوشت و زندگی مون حرکت کنیم تعریف رنج در هر شخص متفاوته در کتاب زندگی هر آدمی روزهای سخت وجود دارند که ممکنه سالها ی سال سایه سرد و تاریک شون رو بر سرنوشت شخص بندازند  هر آدمی اگر کمی دیدگاهش رو تغییر بده میتونه با وجود رنج هم  خوشحال تر زندگی کنه تا زمانی که بتونه خودش رو به کامیابی برسونه و از فراز و نشیب  عبور بده.   یک مَثَل چینی میگه : مردی که کوه رو از میان بر میداره مردیه که از سنگ ریزه ها شروع میکنه وقتی انسان توی زندگیش دچار حادثه میشه و اون رو از مسیر آرامشش دور میکنه نوع عملکرد و آگاهانه تصمیم گیری هاش و تفکرش میتونه نجاتش بده سختی ها و مشقت ها رو در اون موقعیتی که هست براش قابل تحمل میکنه و مطمینا این تلاش ها پیروزی و پیشرفت به ارمغان میاره گل نیلوفر در مرداب رشد میکنه صدای رودخانه با وجود سنگه که همیشه خروشان و خوش نوازه  در گذر از هر فرازی از زندگی باید آموخت و درس گرفت.
 سپاس شده توسط jafar ، bashar ، سنجاقک ، Samir58 ، amirkalate ، رزم آور نور ، baharan ، فرزین ، السا ، بهارزندگی
به نظر من هرآنچه در ذهن ما باشه همون اتفاق میفته چه خوب و چه بد.خدا برای بنده هاش فقط خیر و خوبی میخواد این خود ما هستیم که با ذهنمون مشکلات رو می آفرینیم .با توجه به زیبایی های زندگی و داشتن تفکر مثبت حتی مشکلات به فرصتها تبدیل خواهند شد این چیری هست  که خودم تجربش کردم .فقط لازمه در هر شرایطی حستون رو خوب نگه دارید.
 سپاس شده توسط جویا ، bashar ، farda123 ، Samir58 ، jafar ، فرزین
سلام و درود بر استاد گرامی و دوستان عزیز
رنج و سختی کشیدن برای پیشرفت در امور معنوی در صورتیکه راه رو درست تشخیص داده و با آگاهی و بینش جدیدی به دنیا و رویدادها و موقعیتها ... ،اشخاصی که سر راه زندگیمون قرار میگیرند و انسانهایی که در حوزه انرژیکی ما هستند.نگاه کنیم دلیلی نداره.
برای درک ساده تر موضوع مثال می زنم: وقتی یک برنامه کاربردی مثلا برنامه ی طراحی که نیاز به دانش در باره طرز کار با اون هست رو، روی کامپیوترم نصب میکنم.
در درجه اول باید به دنبال یادگیری چگونگی کار با اون نرم افزار باشم. برنامه رو نصب کنم. حواسم به آنتی ویروس باشه که برنامه رو ویروس تشخیص نده.
و بعد از اون باید روی آیکون برنامه کلیک کنم. و حالا تازه کارم شروع میشه که تو محیط برنامه بگردم و با آموخته هام تجربیات جدیدی رو از کار کردن در فضای برنامه و استفاده مناسب از اون کسب کنم.
اگه جایی اشتباه کنم و ندونم مشکل چیه برنامه اونقدر صبر میکنه تا گره گاه رو پیدا کنم و بهش بپردازم، تا مشکل برطرف بشه. برای خودم پیش اومده وقتی با همچین برنامه ای کار میکنم و آگاهی و تجربه کمتری در مورد اون طرح خاص دارم، انگار نرم افزار شعور خاصی درونش نهفته، چون اونقدر گیجم میکنه یا کارم اونقدر سخت میشه که ساعتها وقت صرفش میکنم و نهایتا وقتی کار به اتمام میرسه با یک باز نگری متوجه میشم به سادگی با صرف حداکثر نیمساعت زمان میتونستم طرح رو آماده کنم.
مسیر معنوی هم برای پیشرفت با آگاهی ما در ارتباطه و همچنین اعتماد و یقین به (خداوند، آگاهی برتر، هوش کیهانی، روح مقدس یا هر چیزی که بهش ایمان داریم) که ما رو در این مسیر قرار داده. در حقیقت نوعی آزمون و خطاست. مثل راه رفتن یک کودک در یک جنگل ، در شبی تاریکه. اگه سطح آگاهی و انرژیمون بالا باشه راه خودش خودشو نشونمون میده ، نشونه ها از راه میرسن، اعداد و ارقام معنا پیدا می کنن، انسانهایی درست در زمانی که بهشون نیاز داریم از راه میرسند... رویدادها درست در زمان مناسب اتفاق میفتن... شرایط و موقعیتهایی از پس تیرگیهای زندگی مثل خورشید درخشان خودشون رو نشون میدن....هزاران نیروی ماورا فیزیکی به یاری ما می شتابند.... بدون اینکه زیادی دور خودمون بچرخیم و گیج بزنیم. خلاصه کائنات همگی دست به دست هم میدن و یاری می کنن. (شاید به همین دلیله که میگن ایمان شب تاریک است)
به نظرم مهم و سخت قسمت آگاهی و بینش در مورد اون مسیر و مسائلی که سر راهمون قرار میگیرن هست.
و موضوع دیگه اینکه ما در درازای زمان طوری برنامه ریزی شدیم که زیادی وابسته به نتیجه باشیم. این وابستگی به نتیجه و ایده آل طلبی یکی از ویروس های خطرناک توی مسیر معنویه.
هر شخصی هر موجودی به خودی خود کامله و هر چه که هست و بود و شد، همه و همه طول موجی از یک تمامیت اصیل و بی همتاست که در مقطعی از زمان مثل تکه هایی از یک پازل بزرگ خودشو بر ما نمایان میکنه و اگر بتونیم به ادراک این مطلب برسی متوجه میشیم که رسیدن به مقصد زیارت مهم نیست، بلکه سفر خود زیارت است.
نهایتا به این دلیل آزمایشات الهی و رنجها و سختی هایی رو در هر مرحله از سفر معنوی دنیای مادی مون از سر میگذرونیم که تواناییها و قابلیتها و قدرتها و جنبه هایی از وجودمون برای خود ما آشکار بشه (چه روحی، چه جسمانی، چه ذهنی و چه در سرشت و بن مایه جان) و باز همین آگاهی نوین هست که یاریمون میکنه تا با انگیزه و اعتماد و یقین بیشتری پیش بریم و ایمان داشته باشیم که میتونیم دنیا رو مکان بسیار برتر و والاتری برای زندگی بسازیم.
متعالی باشید ، در پناه حق
 سپاس شده توسط جویا ، jafar
با درود
یادم نیست قبلا چه پاسخی به این مورد دادم اما الان در این جایی که هستم میگم، اولا هر رنجی که در زندگی دنیویمون متحمل میشیم زاییده اعمال، رفتار و کردار خودمونه و ذره ای شک در این باره ندارم.
دوم اینکه اونقدر درگیر زندگی مادی هستیم که تنها وقتی کشتی امن زندگی مون دچار طوفان مشکلات میشه یادمون میاد خدایی هست تا به ریسمانش چنگ باندازیم و خودمون رو از غرقه شدن نجات بدیم و اونوقت در این شرایطه که بعضی از ما دوباره به سمت اصلمون برمیگردیم و برخی ها غرق میشیم و یا هم بعد از نجات باز هم به همون زندگی سابق برمیگردیم...
حالا اگه نجات یافته باشیم و به اصلمون هم برگشته باشیم اونوقته که با آگاهی جدیدمون مشکلات دیگه درد و رنج محسوب نمیشن و بخشی از راه یادگیری ما هستن و از طرف دیگه با یاد گرفتن قانون معنوی زندگی مشکلات سریع کنار زده میشن و دیگه درد و رنجی نخواهد بود و این همون زندگی است که خداوند بای بندگانش خواهان است، زندگی بدون درد و سرشار از خیر و برکت دائمی...
متعالی باشید  Heart
سال ها پرسیدم از خود کیستم
آتشم ، شوقم ، شرارم ، چیستم
دیدمش  امروز  و دانستم  کنون
او به جز من ،من به جز او نیستم
مولانا
 سپاس شده توسط خداپرست ، ayat ، Samir58 ، jafar ، السا ، جویا ، سنجاقک
سلام به همه،
به نظر من الزاما هر پيشرفتي با رنج توام نيست،و چه در ماديات و چه در معنويات ..البته من ميخوام از زاويه ديد خودم به اين موضوع بپردازم،و اينكه شايد اتفاقات ناگوار و سختي ها و رنج هايي زيادي در دندگي بوده كه در لحظه واقعا برام دردناك بوده و اون لحظه فكر ميكردم اخر دنياست،اما بعد از گذر از ان و امروز كه مثلا سالها گذشته با توجه به اينكه بهاي گزافي پرداخنتم اما برام سختي هاش شيرين و مشكلاتش ناچيز مياد،چون در ازاي ان سختيها چيزهايي خوبي رو بدست اوردم ، ،اما در مواردي هم بوده كه گاهي حتي تلاش هم براي رسيدن بهش نبوده كوچكترين درد و سختي هم نداشتم ولي به راحتي برام فراهم شده،بس اين كليت ندا ره
و فكر نكن كه ميتواني مسير عشق را تغيير دهي...چرا كه عشق اگر تو را شايسته يابد ،مسير تو را جهت ميدهد
 سپاس شده توسط bashar ، سنجاقک ، jafar ، جویا
سلام بنظرم مصداق همون مثاله گه میگه انسان مانند ماده ای است که در کوره میرود و حرارت میبیند پس از سوختن بسیار طلای ناب از اون باقی میمونه .

گندمی را زیر خاک انداختند
پس ز خاکش خوشهها برساختند

سپاس
 سپاس شده توسط السا ، bashar ، سنجاقک ، Reza809 ، jafar ، جویا
سلام دوستان محترم
به نظرم برای رسیدن به هر چیزی از درجات بالای مادی گرفته تا درجات بالای معنوی در گام اول نیاز به دانش است.
کسب این دانش راه های مختلفی دارد. یکی از استاد فن چنین آموزه هایی را دریافت می کند و دیگری با تجربه کردن. پس تا اینجا راه ها در این مورد جدا شدند.
ظاهرا شدت رنج حاصل از تجربه در این گام بیشتر است.
پس از آن پیوند خوردن با دانش کسب شده است. یعنی دانشی که کسب کرده ایم حاصل یک سری آموزش ها و یا تجربیات خام هستند و می بایست با تجزیه و تحلیل ذهنی به دانش خالص رسید.
منظورم از دانش خالص، دانشی است که فقط راهکار شخصی ماست و به نوعی می توان به آن دانش شخصی گفت. دانشی که فقط ما با آن می توانیم به سوی هدف برویم.
در انتها به کار بستن دانش کسب شده در جهت رسیدن به اهداف است.
در هر صورت اینکه این مراحل رنج و مشقت کشیدن است یا لذت و علاقه داشتن، به نوع نگرش انسان ها بستگی دارد.
کسی که در جهت هدفی قدم بر می دارد اگر آن هدف را باور داشته باشد هیچ رنج و مشقتی برایش رنج و مشقت به معنای واقعی نیست، بلکه لذت و خوشی است.
 سپاس شده توسط jafar ، bashar ، farda123 ، جویا ، dadan
ان مع العسر یسرا (البته نمیدونم درست نوشتمش یا نه?) همراه هر سختی آسانی هست،البته باید دید و نگاهمون رو عوض کنیم تا آسانی یا همون خیر اونو متوجه بشیم
 سپاس شده توسط Reza809

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان