امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رنج و پیشرفت
معما: 

آیا برای پیشرفت، چه مادی چه معنوی همیشه گذر از سختی ها و تجربیات و رنجم لازم است؟ اگر بله چرا؟ اگر نه چرا؟ پس چگونه یاد میگیریم؟
توجه توجه! لطفا در پیام خصوصی و ایمیل به بنده درخواست همسویی ارسال نکنید. بنده فعلا هیچ همسویی ارائه نمیکنم.
و لطفا  "قوانین انجمن" را مطالعه و رعایت کنید.
 سپاس شده توسط bashar ، aba ، ebi7777 ، goodboy_313 ، 68Mohammad68 ، abbasss ، arman23 ، babak16 ، Reza809 ، رزم آور نور ، ریکی ، جویا ، amirkalate ، arezoo ، maryam2090 ، السا ، hadighasemian ، بهارزندگی
با درود بر استاد عزیز و دوستان رهرو نور...
برای من همیشه این سئوال بوده که آیا حتما برای رسیدن به کمال باید سختی کشید و از لذایذ معقول گذشت و مثلا ریاضت کشید و فقط خدارو دید و خواست و خواستن خرما باعث کج روی میشه...
راستش من به این موضوع باوری ندارم، البته من آدمیم که دنبال ظواهر مادی ساخت دست بشر نیستم و این مسائل برام اهمیتی نداره برای همین حسادت نمیکنم و چشم و هم چشمی هم ندارم و همیشه راه خودم و خواست خودم رو دنبال میکنم اما از مادیات هم رو گردان نیستم و همیشه خواهانش بودم تا اونجور که دوست دارم بتونم خرج کنم و هم خدا رو میخوام و هم خرمارو چون هر چه بیشتر به دنیا نگاه میکنم بیشتر با خالقم مانوس میشم و میبینم که تمام نیازهای همه موجودات رو پیش بینی کرده و به بهترین شکل مهیا کرده.
همیشه احساس میکنم اون برای ما آرامش و عشق و رفاه و آسایش رو میخواد تا بتونیم به کمال برسیم در سایه اون و هر آنچه رنج در زندگیمونه به نوعی ساخته دست خودمون و اطرافیامونه و خدا هیچ وقت هیچ بدی رو برای ما نمیخواد، مگر نه اینکه فرشته های محافظ رو بر ما مقرر کرده تا همواره حافظ و راهنمای ما باشن و اگر ما ارتباطمون رو اینقدر قطع نکرده بودیم زندگیمون سراسر رفاه و آرامش و سلامتی و عشق و ... بود.
پس یادگرفتن با رنج همراه نیست بلکه سراسر لذت است و پیشرفت هم در سایه همین امر میسر است.
علاوه بر آن تعبیری دیگر هم وجود دارد و آن اینکه وقتی مسیری را با عشق پیش میگیریم حتی سختی هایش نیز شیرین است. مثال ملموسی میزنم اگر شما کارتان را با تمام وجود دوست داشته باشید هیچ چیزی در ارتباط با آن برای شما سختی و رنج محسوب نمیشود حتی اگر به خاطر آن کشته شوید هم این مرگ برایتان توام با عشق و آرامش است و وقتی به کارتان اینگونه علاقه داشته باشید قطعا در آن پیشرفت هم خواهید کرد.
البته دوستان توجه فرمایند که این نظر شخصی من است و فعلا این تفکر در من وجود دارد در این مرحله پس نسبیست اما فعلا با همین باور زندگی میکنم.
متعالی باشید. Heart
سال ها پرسیدم از خود کیستم
آتشم ، شوقم ، شرارم ، چیستم
دیدمش  امروز  و دانستم  کنون
او به جز من ،من به جز او نیستم
مولانا
 سپاس شده توسط aba ، ebi7777 ، فراسو ، goodboy_313 ، 68Mohammad68 ، abbasss ، babak16 ، Reza809 ، جویا ، maryam2090
البته منظور من ریاضت و رها کردن لذتهای زندگی نبود. منظور این بود که برای یاد گیری باید سختی کشید ؟ یا به عبارت دیگر برای درس گرفتن باید سختی کشید؟
توجه توجه! لطفا در پیام خصوصی و ایمیل به بنده درخواست همسویی ارسال نکنید. بنده فعلا هیچ همسویی ارائه نمیکنم.
و لطفا  "قوانین انجمن" را مطالعه و رعایت کنید.
 سپاس شده توسط bashar ، سنجاقک ، goodboy_313 ، ebi7777 ، abbasss ، arman23 ، babak16 ، Reza809 ، ریکی ، جویا ، maryam2090 ، hadighasemian
با سپاس از توجه استاد عزیز.
هر کاری سختی های خودش رو داره، حتی نفس کشیدن چه رسد به یادگیری و درس گرفتن، البته به نظر من اگه یادگیریت هدف دار باشه برات لذت میشه. مثلا من اگه دوست دارم پزشک بشم و خدمتی انجام بدم در این مسیر هر چه هم سختی باشه با روی باز و لذت تحمل میکنم. سالها درس میخونم راه دور و نزدیک، طرح میگذرونم دور از خانواده و هزاران مشکل دیگه ای که در این مسیر سر راهمه همه رو تحمل میکنم با لذت و صبوری چون هدفی که در پایان راهه برام عزیزه و ارزشمند پس سختی هاش به چشمم نمیاد و برام مثل برق و باد میگذره و همش میشه خاطراتی شیرین و تلخ و فقط زحماتی که در این راه کشیدم با رسیدن به ثمره اونه که به چشم میاد.
در راه یادگیری چوب استاد و سنگ و خار مغیلان همه رحمتن.
پاینده باشید. Heart
سال ها پرسیدم از خود کیستم
آتشم ، شوقم ، شرارم ، چیستم
دیدمش  امروز  و دانستم  کنون
او به جز من ،من به جز او نیستم
مولانا
 سپاس شده توسط goodboy_313 ، aba ، ebi7777 ، 68Mohammad68 ، abbasss ، arman23 ، babak16 ، beny ، Reza809 ، ریکی ، جویا ، maryam2090
سلام
چند وقتی است که وارد کاری شدم که معنای رنج کشیدن برای پیشرفت را به خوبی نشانم داده است!
چندین بار پیش آمد که خسته شوم یا نا امید ، اما هر بار به خودم میگفتم که ما رنج های زیادی را در طول زندگی متحمل میشویم که آگاهانه و با اختیار خودمان نیستند ، بیماری ، مشکلات مالی ، از دست دادن عزیزان و... اما هیچکدام از اینها نتایجی که ما میخواهیم را برایمان ندارند ، هیچکدام باعث پیشرفتمان نمیشوند و یا اگر میشوند نه آن پیشرفتی که خودمان میخواستیم به آن برسیم!
 حال اگر بدانیم که آگاهانه و با اختیار خود رنج کشیدن ، ما را به هدفی می رساند که خودمان  آن را برگزیدیم پس چرا از این رنج فرار میکنیم؟
اما تعریف رنج برای پیشرفت چیست؟
شاید روبه رو شدن با ترس باشد ، غلبه بر نا امیدی ، زمین خوردن و دوباره بلند شدن ، شاید مبارزه با آن جمله معروف " تو نمیتوانی " که در مغز هر کداممان جولان میدهد باشد
و اگر این ها را رنج در نظر بگیریم ، بدون رنج پیشرفتی ممکن نخواهد بود!
 سپاس شده توسط goodboy_313 ، bashar ، aba ، ebi7777 ، 68Mohammad68 ، abbasss ، arman23 ، babak16 ، Reza809 ، ریکی ، جویا ، maryam2090 ، hadighasemian
با سلام اتفاقا همین دیروز راجع به کار و شغل سخت تو گروه بحث بود که یکی از دوستان فرمودند هرگز دنبال کار سخت و سختی نرید چون ذهن عادت میکنه به سختی و همیشه سختی براتون پیش میاره ...حالا نمیدونم حرفشون چقدر منطقی بوده ....این برای منم همیشه سوال بود که آیا واقعا برای رسیدن به خوبی ها همش باید سختی کشید یا نه؟
 سپاس شده توسط bashar ، ebi7777 ، 68Mohammad68 ، babak16 ، Reza809 ، ریکی ، جویا ، maryam2090
سلام
شاید نشه گفت که تنها راه یادگیری، لزوما و همیشه، رنج کشیدن هست اما فکر میکنم هر رنجی میتونه یادگیری و درسی به همراه داشته باشه. به قول جبران خلیل جبران "شما در بسیاری از رنجها بر سر دو راهی قرار گرفته اید، و این رنجها جرعه هایی هستند بسیار تلخ و زهرآگین که پزشکی حکیم و چیره دست بیماریهایی را که در درونتان ریشه دوانیده اند، با آنها علاج می کند".
به عقیدهء من گاهی نیاز داریم که از موقعیت و زاویهء خاصی موضوعی رو ببینیم و تجربه کنیم تا بتونیم به هدف خاصی برسیم. اگه بتونیم بفهمیم اون چیزی رو که باید بفهمیم، رنج و یا شادی هر دو میتونن تجربه های آموزنده ای باشن و باعث پیشرفتمون بشن اما اگه بدون توجه به علت یا معنی، فقط معلول رو ببینیم حتی یک عمر رنج هم شاید دستاوردی به جز درد و اندوه برامون نداشته باشه.
تو کنارم هستی ای حضور تابناک و من آسوده ام، آرامم و خاموش
 سپاس شده توسط bashar ، شیوا ، aba ، ebi7777 ، goodboy_313 ، 68Mohammad68 ، Mahacita Bahuruci ، arman23 ، babak16 ، beny ، Reza809 ، ریکی ، جویا ، farzad78 ، maryam2090 ، hadighasemian ، Iliyababapishkh
من حس مي‌كنم هستي و كائنات، درس‌هاشون رو مثل پانتوميم به ما آموزش ميدن. اگه زودتر منظور رو بفهميم و زودتر به جواب برسيم، زودتر مي‌ريم مرحله بعد. اما اگه دير بفهميم، بيشتر تو اون مرحله گير مي‌كنيم و سختي مي‌كشيم. پس خود سختي ملاك نيست، بلكه دير فهميدن ما باعث گرفتار شدنمون در سختي‌ها ميشه.
من هيچ نمي‌دانم
 سپاس شده توسط bashar ، goodboy_313 ، 68Mohammad68 ، فاطمه ، Mahacita Bahuruci ، سنجاقک ، arman23 ، babak16 ، beny ، Reza809 ، ریکی ، شیوا ، جویا ، maryam2090 ، hadighasemian ، Iliyababapishkh ، بهارزندگی
با سلام
به نظر من بین رشد مادی و معنوی تفاوت هست
از نظر مادی ممکن است که به شخصی ارث برسد و بدون زحمتی که خودش کشیده باشداز نظر مادی ثروتمند شود
 اما از نظر معنویت در باور من سختی لازم است و من هرکس را میشناسم که به درجه ای از معنویت رسیده گذشته ای دردناک  داشته است  و رنج کشیده است و یا دچار یک بیماری شده  تا او را رشد دهد و به مسیر معنویت برساند  و حتی بعد از آن هم اگر تمرین و روبرو شدن با ترس و.... جز رنج حساب شود باز هم لازم است  چون در مسیر معنویت هرکس به اندازه آمادگی که دارد الطاف الهی را دریافت میکند و رشد میکند
 سپاس شده توسط bashar ، فاطمه ، MehrdadS ، ebi7777 ، سنجاقک ، arman23 ، babak16 ، Reza809 ، ریکی ، جویا ، maryam2090 ، hadighasemian
با سلام به استاد عزیز و دوستان گرامی
تنها جایی که با کمترین زحمت میشود به هدف رسید «خداست» ما تنها نیاز داریم در را به رویش بگشایم او پشت در منتظر ما ست و اگر واقعا در این راه می خواهم قدم بگذاریم او مقدمات همه چیز را مهیا نموده کافی است توسل جویم
اری سختی در  تمام مراحل زندگی وجود دارد مثال کوچک کوچک در مسیر کار به خانه یا بلعکس توی ترافیک گیر می کنیم یا صبح خیلی زود باید از خونه بزنیم بیرون و.... اما اینها طبیعت زندگی است تا اینها نباشد شیرینی لحظه با خانواده بودن را درک نخواهیم کرد.
من اعتقاد دارم در مسیر معنویت اما طور دیگر است روزی که تصمیم گرفتم راه بیفتم انچه باید یاد بگیرم بدون زحمت زیاد پیش رویم قرار گرفت چه راهنمایی هایی که از طریق رادیو و تلویزون و یا اینترنت ویا دوستان و ...یعنی درست در شرایطی و موقعیتی قرار کرفتم که شایسته و سزاوار ان بودم نه بیشتر و نه کمتر .
و در راستای مسیر معنوی  است که حتی زندگی روز مره ام نیز تحت تاثیر قرار گرفته و خیلی از مسایل به راحتی قابل حل شد. باور و اعتقاد و شکر گذاری مشکل گشای بسیاری از مسایل می شود روزی داشتم فکر می کردم من که حقوق ثابت دارم چگونه ممکن است بیش ازان بهم پولی برسد چندی نگذشت اتفاقی پیش امد و پولی به حسابم واریز نمودند. مشکلات را هر طوری که در ذهن خود تعریف نماییم همان خواهد شد.
اری زندگی واقعا زیباست و دوست داشتنی و خداوند چقدر مهربان و زیباست
شاد باشید
 سپاس شده توسط 68Mohammad68 ، bashar ، Kundalini ، فاطمه ، ebi7777 ، arman23 ، Reza809 ، ریکی ، farzad78 ، maryam2090 ، hadighasemian

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان